Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają w marcu 2018:

2 marca (piątek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu KAROL SAMSEL i Jego Gość : KATARZYNA ZWOLSKA – PŁUSA. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.
Poetka, urodzona w 1986 roku w Częstochowie; absolwentka filologii polskiej i filozofii; doktorantka  na studiach w dyscyplinie literaturoznawstwo; od 2010 roku pracuje jako nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich ALA w Częstochowie; członkini zespołu częstochowskiej fundacji Centrum Dialogu Międzykulturowego. Debiutowała tomikiem „Cud i Anomalia” (Stowarzyszenie Żywych Poetów 2017). Laureatka Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. D. Maliszewskiego  2016 r.

3 marca (sobota), godz. 10.00-13.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

6 marca (wtorek), godz. 18.00 – KAROL SAMSEL i Jego Gość : MARCIN KRÓLIKOWSKI  / Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.
Poeta, autor tomiku Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy poetyckie. (wydaw. Anagram 2017) Miłośnik literatury, historii i sztuki. Zakochany w rodzinnym mieście. Jego marzeniem jest konserwacja wszystkich reliktów twierdzy Warszawa i twierdzy Modlin. Z niecierpliwością czeka na otwarcie Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli. Uczestnik Dionizji’2017.

9 marca (piątek), godz. 18.00 – Romantyczna i Niepodległa. O wizerunkach walki Polaków o niepodległość w polskiej literaturze epoki Romantyzmu. Prelekcja dr KAROL SAMSEL / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

15 marca (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja książki pt. „Kurpiowszczyzna. Kultura, historia, gospodarka”, wydanej przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe / MBP, ul. Głowackiego 42.

16 marca (piątek), godz. 17.00 – Spotkanie z ANETĄ PRYMAKA-ONISZK, autorką książki pt. Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy. /Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.
„Szli dzień i noc…” Na wschód. Katolicy, prawosławni, Żydzi, panowie, służba, chłopi, kobiety, dzieci, konie, bydło i psy; zdumiewający exodus wyparty z pamięci następnych pokoleń przez inne nieszczęścia XX wieku. Aneta Prymaka-Oniszk postanowiła, że nie zostawi tych uciekinierów. Jej książka to rzetelny dokument historyczny, piękna opowieść, dowód współczującej pamięci.(Małgorzata Szejnert).
Bieżeństwo (ros. Беженство – uchodźstwo) – masowa ewakuacja, w polszczyźnie nazywana też wygnaniem, przesiedleniem lub wysiedleniem ludności  z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie w okresie od 3 maja do września 1915 roku. Z Ostrołęki i okolic ewakuowano przymusowo niemal wszystkich mieszkańców w głąb Rosji, wywieziono również wyposażenie zakładów pracy, a następnie miasto podpalono.

20 marca (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie regionalne pt. „Powstanie styczniowe 1863 r.  w powiecie ostrołęckim”. Prelekcja – mgr Grzegorz Korsak / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

22 marca (czwartek), godz. 18.00 –  Wieczór autorski z ILONĄ GOŁĘBIEWSKĄ (w ramach współpraca z Księgarnią Szkolno-Pedagogiczną Oświata w Ostrołęce) / MBP, ul. Głowackiego 42.
Ilona Gołębiewska (ur. 24 marca 1987 r.) – w wieku pięciu lat postanowiła, że w przyszłości zostanie nauczycielem oraz będzie pisać książki… i słowa dotrzymała.  Na co dzień pracuje ze studentami, prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, a także skutecznie szkoli dorosłych i odkrywa nowe smaki życia wraz z seniorami. Jest poetką, debiutowała w 2012 r. tomem poezji „Traktat życia”, należy do Światowego Stowarzyszenia Poetów. Autorka wielu książek i artykułów oraz bajek, baśni, opowiadań dla dzieci i młodzieży. Autorka trylogii  o starym domu. Ostatnia część pt.  Pamiętnik ze starego domu  czeka na premierę (14 marca 2018 w Warszawie).
Mieszka w Warszawie, ale gdy pisze, ucieka do starego drewnianego domu w okolicach Pułtuska, w którym czas się zatrzymał. W swojej twórczości łączy romantyzm Nory Roberts, tajemniczość Danielle Steel oraz psychologiczny realizm postaci Alice Munro. Bardzo mocno wierzy w happy endy! Mistrzyni emocji!

23 marca (piątek), godz. 18.30 – Dyskusyjny Klub Książki: Córka Ewy Honoriusza Balzaca / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.